Ten kto użytkuje CMS Joomla! albo innego CMS (Drupal, Wordpress, itd.) wie, iż prawdziwym plusem tych systemów nie jest System Zarządzania Treścią sam w sobie, lecz dodatkowo stworzone dla nich aplikacje. Jeżeli chodzi o Joomlę takimi rozszerzeniami są Komponenty (po angielsku - components). Komponenty to zasadnicze, ale najbardziej złożone składowe CMS Joomla!. Grono wspomnianych dodatków dla Joomli mieści się w tysiącach. Należy mieć na uwadze, iż "community" tego Systemu Zarządzania Treścią bez przerwy rośnie i opracowując nowe , kreatywne rozwiązania. Przykładowym rozszerzeniem dla CMS Joomla! jest Hotspots Pro ExtraWatch, czy Admin Tools Professional Także Wśród tychże programów znajdziemy komponent - ACL Manager.

Czas na kilka słów o ACL Manager

Rozszerzenie ACL Manager jest ciekawym przykładem na to jak w niewielu prostych krokach możemy powiększyć ilość oferowanych przez CMS Joomla funkcji jakie dotychczas nie do końca były dostępne, lub mieliśmy z nimi kontakt w okrojonym zakresie. Warto przypomnieć, że dodatki (a spośród nich np. Hotspots Pro bądź właśnie ACL Manager) pozwalają na wyposażenie witryny internetowej w wyżej wspomniane funkcje i treści bez konieczności wpływania na podstawowy kod CMS Joomla!. Takie podejście, przy zachowaniu należytej ostrożności pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością portalu w miarę bezpieczny sposób, a co najważniejsze - bez znajomości zasad programowania.

Procedura instalacji ACL Manager

Jeżeli instalacja opisywanego komponentu wzbudza w Was strach i czujecie, że Was przerasta - uspokajamy, nie ma się czego obawiać:). Implementacja - co możemy przeczytać w dokumentacji ACL Manager, sprowadza się w zasadzie do wczytania paczki instalacyjnej za sprawą zwykłego instalatora, który normalnie znajduje się w Joomla!, a co z tego wynika instalacja ACL Manager niczym nie różni się od instalacji dodatku Hotspots Pro lub ExtraWatch, czy też Admin Tools Professional itp. Po wgraniu paczki z rozszerzeniem ACL Manager rozszerzenie zostanie automatycznie załadowany do panelu zarządzania Joomla!.

PS jeśli macie ochotę poznać więcej detali na temat ACL Manager, proponujemy Wam "zagłębić" się w home page autora niniejszego rozszerzenia. Najprościej na nią trafić wpisując frazę „ACL Manager” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: www.google.com/search?q=ACL Manager + Joomla

Bezpieczne użytkowanie komponentu ACL Manager

Możliwe, iż zastanawiasz się czy komponent - ACL Manager jest bezpieczny . W tym miejscu przewodnią sprawą jest zadbanie o jego aktualność. Łatwym sposobem aktualizacji ACL Manager będzie przeprowadzenie "update" z poziomu panelu adm. CMS. Jeżeli nie możemy przeprowadzić aktualizacji poprzez panel zarządzania, to warto mieć na uwadze, że w większości przypadków, najnowszą wersję znajdziemy na stronie dewelopera oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to rozszerzenie ACL Manager, Hotspots Pro, ExtraWatch bądź Admin Tools Professional rozwiązaniem na bezpieczeństwo jest aktualność rozszerzenia, ale również aktualność...CMS Joomla!

Z jakiej strony pobrać ACL Manager

Bezpiecznym i chyba najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie ACL Manager jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń Systemu Zarządzania Treścią Joomla: https://extensions.joomla.org a następnie odszukanie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku ACL Manager) :-) Strona extensions.joomla.org to strefa gdzie Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci Joomla! codziennie aktualizują oraz publikują nowe rozwiązania dla Joomli - bądź z nią na bieżąco!

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym artykule były dla Was przydatne. Jednakże jeśli mimo to odczuwasz potrzebę fachowej pomocy z tym wtyczką, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej to dla Ciebie "czarna magia" - zapraszamy do kontaktu. Pokażemy Ci świetną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Nie możesz poradzić sobie z instalacją lub konfiguracją witryny? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.