Każdy kto jest pasjonatem Joomla oraz na innych CMS (Drupal, Wordpress, etc.) wie, iż realnym plusem owych programów nie jest System Zarządzania Treścią sam w sobie, a dodatkowo napisane dla nich aplikacje. Dla Joomli takimi rozszerzeniami są Komponenty (po angielsku - components). Komponent to elementarny, ale najbardziej zaawansowany składnik do CMS Joomla!. Grono wspomnianych rozszerzeń dla Joomli zawiera się w tysiącach. Warto mieć na uwadze, iż wspólnota tego CMS nieustannie wzrasta i wymyśla nowe, innowacyjne rozwiązania. Przykładowym rozszerzeniem dla Joomla jest Title Manager K2, czy mavik Thumbnails Także Wśród tych dodatków odnajdziemy komponent - Akeeba Backup.

Co nieco o Akeeba Backup

Rozszerzenie Akeeba Backup to świetny przykład na to jak w kilku prostych krokach otrzymać możliwość zwiększenia grona oferowanych przez CMS usług jakie przedtem nie były dostępne, lub mieliśmy z nimi styczność w okrojonym zakresie. Warto pamiętać, że dodatki ( spośród nich np. Title Manager bądź właśnie Akeeba Backup) pozwalają na zagospodarowanie naszej strony internetowej w wspomniane wyżej funkcje i treści bez konieczności ingerowania w podstawowy kod CMS Joomla!. Takie podejście, przy zachowaniu należytej ostrożności i uwadze pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością naszego serwisu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co istotne - bez wiedzy na temat programowania.

Implementacja Akeeba Backup w CMS Joomla

Jeżeli instalacja opisywanego komponentu wzbudza w Was strach i czujecie, że Was przerasta - spokojnie, bez obaw:). Instalacja - co przeczytamy w dokumentacji Akeeba Backup, co do zasady sprowadza się do załadowania paczki instalacyjnej za pomocą zwykłego instalatora, który typowo znajduje się w Joomla!, a więc instalacja Akeeba Backup niczym nie różni się od instalacji dodatku Title Manager lub K2, czy też mavik Thumbnails itp. Po wgraniu paczki z Akeeba Backup komponent zostanie samodzielnie umiejscowiony w naszym panelu zarządzania.

PS. Jeżeli chcecie poznać więcej detali na temat Akeeba Backup, proponujemy Wam "zagłębić" się w home page producenta tego rozwiązania. Najłatwiej jest ją znaleźć wpisując frazę „Akeeba Backup” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: www.google.com/search?q=Akeeba Backup + Joomla

Bezpieczeństwo stosowania komponentu Akeeba Backup

Niektórzy z Was, pewnie zastanawiają się czy komponent dla Joomla! - Akeeba Backup jest bezpieczny . W tym miejscu nadrzędną sprawą jest troska o jego aktualność. Najłatwiejszym sposobem aktualizacji Akeeba Backup będzie wykonanie "update" z poziomu panelu adm. CMS. Jeżeli z jakichś względów nie możemy przeprowadzić aktualizacji za pomocą panelu administracyjnego, to warto mieć na uwadze, że prawie zawsze najnowszą wersję odnajdziemy na stronie producenta oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek Akeeba Backup, Title Manager, K2 bądź mavik Thumbnails rozwiązaniem na bezpieczeństwo jest aktualność programu, a przy tym również aktualność...CMS Joomla!

Jak ściągnąć Akeeba Backup

Bezpiecznym i chyba najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie każdego komponentu jest odwiedzenie oficjalnej strony rozszerzeń do Systemu Zarządzania Treścią Joomla: https://extensions.joomla.org i kolejno odszukanie interesującego nas rozszerzenia (czyli w tym wypadku Akeeba Backup) :-) extensions.joomla.org to miejsce, w którym Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci Joomla! bez ustanku aktualizują i zamieszczają nowe rozwiązania dla Joomli - śledź ją na bieżąco!

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby porady na temat Akeeba Backup były dla Was przydatne. Jeżeli mimo to chciałbyś otrzymać fachową pomoc z tym pluginem, albo ogólnie prowadzenie strony w internecie to dla Ciebie "czarna magia" - napisz lub zadzwoń. Przedstawimy Ci korzystną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Chcesz zlecić instalacje lub konfigurację strony? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.