Każdy kto zajmuje się Joomla! czy na innych CMS (Drupal, Wordpress, etc.) wie, że realnym plusem takich systemów nie jest CMS sam w sobie, lecz specjalnie przygotowane dla nich rozszerzenia. Jeżeli mówimy o CMS Joomla!, takimi rozszerzeniami są Komponenty (po angielsku - components). Komponenty to fundamentalne, ale najbardziej złożone cząstki Joomli. Zbiór wspomnianych dodatków dla Joomli mieści się w tysiącach. Należy mieć w pamięci, że wspólnota tego CMS nieustannie poszerza się i przygotowując nowe, innowacyjne rozwiązania. Posługując się przykładem: rozszerzeniem dla Joomla jest Hotspots Pro K2, czy ReDJ Także Wśród owych programów jesteśmy w stanie znaleźć komponent - ampz.

Co nieco o ampz

Rozszerzenie ampz to dobry wzór na to jak w niewielu prostych zabiegach otrzymać możliwość zwiększenia grona oferowanych przez CMS zastosowań, które dotychczas nie do końca były dostępne, lub mieliśmy z nimi kontakt w okrojonej płaszczyźnie. Warto mieć na uwadze, że dodatki ( wśród nich np. Hotspots Pro bądź właśnie ampz) pozwalają na urządzenie portalu w wyżej wspomniane funkcje i treści bez potrzeby ingerowania w podstawowy kod źródłowy Joomli. Taki sposób, przy zachowaniu ostrożności i uwadze pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością serwisu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co najistotniejsze - bez wiedzy dotyczącej programowania.

W jaki sposób zainstalować ampz do Joomla?

Powracając do rozszerzenia ampz. Jeżeli instalacja ampz wzbudza w Was obawy i czujecie, że Was przerasta - "relax", nie ma się czego obawiać:). Instalacja - co przeczytamy na witrynie twórcy ampz, sprowadza się co do zasady do wczytania paczki instalacyjnej poprzez standardowy instalator, który modelowo ma lokalizację w CMS Joomla!, a więc instalacja ampz niczym nie różni się od instalacji dodatku Hotspots Pro lub K2, czy też ReDJ itp. Po instalacji paczki z rozszerzeniem ampz rozszerzenie zostanie z automatu załadowany do panelu zarządzania Joomla!.

PS. Jeżeli macie ochotę poznać więcej detali na temat ampz, proponujemy Wam "zagłębić" się w witrynę autora niniejszego rozszerzenia. Najprościej na nią trafić wpisując frazę „ampz” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne korzystanie rozszerzenia ampz

Niektórzy z Was, pewnie zastanawiają się nad bezpieczeństwem pluginu ampz. W tym miejscu najistotniejszą sprawą zdaje się być zadbanie o jego aktualność. Najłatwiejszym sposobem aktualizacji ampz będzie przeprowadzenie "update" z poziomu panelu adm. CMS. W sytuacji, gdy nie możemy wykonać w/w aktualizacji poprzez panel administracyjny, to pamiętajmy, że prawie zawsze najnowszą wersję znajdziemy na stronie producenta oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek ampz, Hotspots Pro, K2 bądź ReDJ rozwiązaniem na bezpieczeństwo jest aktualność wtyczki, a przy tym również aktualność...CMS Joomla!

Z jakiej strony ściągnąć ampz

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie ampz jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń Systemu Zarządzania Treścią Joomla: https://extensions.joomla.org i kolejno odnalezienie interesującego nas rozszerzenia (czyli w tym wypadku ampz) :-) Strona extensions.joomla.org jest miejscem, w którym Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci CMS Joomla! codziennie aktualizują i dodają nowe rozwiązania dla Joomli - śledź ją na bieżąco!

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby rady zawarte w tym artykule były dla Was przydatne. Jeśli jednak chciałbyś otrzymać fachową pomoc z tym dodatkiem, albo ogólnie prowadzenie strony w internecie to dla Ciebie "czarna magia" - zapraszamy do kontaktu. Pokażemy Ci korzystną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Masz problemy z instalacją lub konfiguracją witryny? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.