Każdy kto posiada Joomla albo innego CMS (Drupal, Wordpress, itd.) wie, że rzeczywistym plusem owych systemów nie jest CMS sam w sobie, lecz specjalnie dedykowane dla nich rozszerzenia . Jeżeli mówimy o Joomla!, takimi dodatkami są Komponenty (po ang. components). Komponent to elementarny, ale najbardziej złożony składnik do Joomli. Grono wspomnianych dodatków dla Joomli zawiera się w tysiącach. Należy mieć na uwadze, że społeczność tego Systemu Zarządzania Treścią nieustannie poszerza się i przygotowując nowe i kreatywne rozwiązania. Na przykład komponentem dla Joomla jest Include Component FaLang, czy JCal Pro Również Wśród owych pluginów znajdziemy komponent - Fabrik.

Co nieco o Fabrik

Rozszerzenie Fabrik jest interesującym przykładem na to jak w kilku prostych aktach dostać możliwość zwiększenia liczby oferowanych przez CMS funkcji, które przedtem nie były dostępne, bądź mieliśmy z nimi przelotną styczność. Warto pamiętać, że dodatki (a spośród nich np. Include Component bądź właśnie Fabrik) pozwalają na urządzenie naszej portalu internetowego w wspomniane wyżej funkcje i treści bez konieczności wpływania na podstawowy kod Joomli. Takie podejście, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności pozwoli nam na "badanie" funkcjonalności naszego portalu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co najważniejsze - bez wiedzy dotyczącej programowania.

Instalacja Fabrik w Joomla

Powracając do Fabrik. Jeżeli instalacja Fabrik wzbudza w Was strach i czujecie, że może Was przeróść - wyluzujcie, bez obaw:). Instalacja - co przeczytamy na stronie twórcy Fabrik, praktycznie sprowadza się do załadowania paczki instalacyjnej za sprawą zwykłego instalatora, który ma lokalizację w Joomla!, a więc instalacja Fabrik niczym nie różni się od instalacji dodatku Include Component lub FaLang, czy też JCal Pro itp. Po wgraniu paczki z Fabrik komponent zostanie samoistnie dodany do naszego panelu zarządzania Joomla!.

PS. Jeśli jesteście ciekawi na temat Fabrik, proponujemy Wam "zagłębić" się w witrynę producenta niniejszego rozwiązania. Najłatwiej na nią trafić wpisując frazę „Fabrik” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne używanie rozszerzenia Fabrik

Możliwe, że zastanawiasz się nad tym czy komponent - Fabrik jest bezpieczny . W tym miejscu istotną kwestią jest dbanie o jego aktualność. Najprostszym sposobem na aktualizację Fabrik to przeprowadzenie "update" z poziomu panelu zarządzania CMS. Jeśli z jakichś względów nie możemy wykonać aktualizacji za pomocą panelu zarządzania, to warto mieć na uwadze, że w większości przypadków, najnowszą wersję znajdziemy na stronie producenta oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek Fabrik, Include Component, FaLang bądź JCal Pro receptą na bezpieczeństwo jest aktualność wtyczki, ale również aktualność...CMS Joomla!

Skąd ściągnąć Fabrik

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem na pobranie każdego rozszerzenia jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń do Systemu Zarządzania Treścią Joomla: https://extensions.joomla.org i wyszukanie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku Fabrik) :-) extensions.joomla.org to strefa gdzie Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci CMS Joomla! codziennie aktualizują i zamieszczają nowe rozwiązania dla Joomli - śledź ją na bieżąco!

Mamy nadzieję, że powyższe sugestie na temat Fabrik będą dla Ciebie przydatne. Jeśli jednak odczuwasz potrzebę fachowej pomocy z tym pluginem, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej jest dla Ciebie „czarną magią” - zapraszamy do kontaktu. Pokażemy Ci świetną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Chcesz zlecić instalacje lub konfigurację witryny? Napisz do nas!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.