Każdy kto zajmuje się CMS Joomla! i na innych CMS (Wordpress, Drupal, itp.) wie, że realnym plusem tych programów nie jest CMS sam w sobie, a dodatkowo przygotowane dla nich dodatki. Jeżeli chodzi o Joomlę takimi dodatkami są Komponenty (po angielsku - components). Komponent to podstawowy, ale najbardziej zaawansowany składnik do CMS Joomla!. Grono wspomnianych rozszerzeń dla Joomli mieści się w tysiącach. Warto mieć na uwadze, że społeczność tego Systemu Zarządzania Treścią systematycznie się powiększa i wymyśla nowe, innowacyjne rozwiązania. Dla przykładu, rozszerzeniem dla Joomla jest Sliders JComments, czy ACL Manager Również Wśród tychże pluginów jesteśmy w stanie znaleźć komponent - FaLang.

Co nieco o FaLang

Rozszerzenie FaLang to świetny przykład na to jak w paru prostych działaniach jesteśmy w stanie zwiększyć grono oferowanych przez CMS Joomla zastosowań, które przedtem nie do końca były dostępne, lub mieliśmy z nimi przelotną znajomość. Warto przypomnieć, że dodatki ( spośród nich np. Sliders bądź właśnie FaLang) pozwalają na urządzenie strony internetowej w wspomniane wyżej funkcje i treści bez konieczności ingerowania w podstawowy kod CMS Joomla!. Taki sposób, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością portalu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co najważniejsze - bez wiedzy związanej z programowaniem.

Instalacja FaLang w Joomli

Jeżeli instalacja opisywanego komponentu wzbudza w Was strach i czujecie, że może Was przeróść - spokojnie, nie ma się czego obawiać:). Instalacja - co możemy przeczytać w dokumentacji FaLang, praktycznie sprowadza się do załadowania paczki instalacyjnej poprzez zwykły instalator, który normalnie ma lokalizację w CMS Joomla!, czyli instalacja FaLang niczym nie różni się od instalacji dodatku Sliders lub JComments, czy też ACL Manager itp. Po wgraniu paczki z komponentem FaLang rozszerzenie zostanie z automatu dodany do panelu zarządzania Joomla!.

PS jeżeli interesują Was szczegóły na temat FaLang, proponujemy Wam "zagłębić" się w witrynę twórcy niniejszego rozwiązania. Najłatwiej jest ją znaleźć bezpośrednio wpisując frazę „FaLang” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne stosowanie rozszerzenia FaLang

Niektórzy z Was, pewnie zastanawiają się czy komponent dla CMS Joomla! - FaLang jest bezpieczny . Tutaj przewodnią sprawą powinno być dbanie o jego aktualność. Łatwym sposobem na aktualizację FaLang to przeprowadzenie "update" z poziomu panelu zarządzania CMS. Jeśli z jakichś względów nie jesteśmy w stanie wykonać w/w aktualizacji poprzez panel administracyjny, to pamiętajmy, że prawie zawsze najnowszą wersję znajdziemy na stronie producenta oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek FaLang, Sliders, JComments bądź ACL Manager receptą na bezpieczeństwo jest aktualność aplikacji, ale również aktualność...Joomli

Pobieranie FaLang

Bezpiecznym i chyba najprostszym rozwiązaniem na pobranie każdego dodatku jest odwiedzenie oficjalnej witryny rozszerzeń do CMS Joomla: https://extensions.joomla.org a następnie znalezienie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku FaLang) :-) extensions.joomla.org jest miejscem, w którym Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci CMS Joomla! codziennie aktualizują i dodają nowe rozwiązania dla Joomli - śledź ją na bieżąco!

Mamy nadzieję, że przekazane przez nas zalecenia na temat FaLang będą dla Was przydatne. Jeśli jednak liczysz na fachową pomoc z tym dodatkiem, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej to dla Ciebie "czarna magia" - zapraszamy do kontaktu. Pokażemy Ci korzystną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Nie możesz poradzić sobie z konfiguracją lub instalacją witryny? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.