Każdy kto skupia się na CMS Joomla! czy na innych CMS (Wordpress, Drupal, itp.) wie, że rzeczywistym plusem programów nie jest System Zarządzania Treścią sam w sobie, lecz specjalnie przygotowane dla nich rozszerzenia. Jeżeli chodzi o Joomlę takimi dodatkami są Komponenty (po ang. components). Komponenty to fundamentalne, jednakowoż najbardziej złożone cząstki CMS Joomla!. Ilość wspomnianych dodatków dla CMS Joomla! zawiera się w tysiącach. Należy mieć na uwadze, że "community" tego Systemu Zarządzania Treścią ciągle wzrasta i opracowując nowe, innowacyjne rozwiązania. Dla przykładu, komponentem dla CMS Joomla! jest Email as Username JComments, czy Rapid Contact Także Wśród tychże dodatków jesteśmy w stanie znaleźć komponent - JEA.
Co nieco o JEA
JEA jest prostym przykładem na to jak w niewielu prostych działaniach jesteśmy w stanie wpłynąć na grono oferowanych przez CMS zastosowań, które dotychczas nie były dostępne, lub mieliśmy z nimi przelotną znajomość. Warto przypomnieć, że dodatki (a spośród nich np. Email as Username bądź właśnie JEA) pozwalają na wyposażenie naszej portalu internetowego w wyżej wspomniane funkcje i treści bez konieczności ingerowania w podstawowy kod źródłowy CMS Joomla!. Takie podejście, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością portalu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co istotne - bez wiedzy związanej z programowaniem.
Procedura instalacji JEA
Wracając do naszego komponentu. Jeżeli instalacja JEA wzbudza w Was strach i czujecie, że może Was przeróść - wyluzujcie, bez obaw:). Instalacja - co przeczytamy w dokumentacji JEA, sprowadza się co do zasady do wgrania paczki instalacyjnej poprzez standardowy instalator, który normalnie ma lokalizację w CMS Joomla!, a co z tego wynika instalacja JEA niczym nie różni się od instalacji dodatku Email as Username lub JComments, czy też Rapid Contact itp. Po instalacji paczki z JEA komponent zostanie automatycznie dodany do panelu zarządzania Joomla!.
PS. Jeżeli jesteście zainteresowani na temat JEA, proponujemy Wam "zagłębić" się w home page twórcy tego rozwiązania. Najprościej na nią trafić wpisując frazę „JEA” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku
Bezpieczeństwo używania rozszerzenia JEA
Możliwe, że zastanawiasz się czy komponent dla CMS Joomla! - JEA jest bezpieczny . W tym miejscu przewodnią sprawą jest zadbanie o jego aktualność. Prostym sposobem na aktualizację JEA będzie przeprowadzenie "update" z poziomu panelu adm. CMS. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wykonać aktualizacji poprzez panel administracyjny, to pamiętajmy, że w większości przypadków, najnowszą wersję znajdziemy na stronie twórcy oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to rozszerzenie JEA, Email as Username, JComments bądź Rapid Contact receptą na bezpieczeństwo jest aktualność programu, ale również aktualność...Joomli
Pobieranie JEA
Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem na pobranie każdego dodatku jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń CMS Joomla: https://extensions.joomla.org a w dalszej kolejności znalezienie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku JEA) :-) extensions.joomla.org to miejsce gdzie społeczeństwo Joomli bez ustanku aktualizuje i dodaje nowe rozwiązania dla Joomli - śledź ją na bieżąco!
Liczymy na to, że przekazane przez nas zalecenia na temat JEA będą dla Was przydatne. Jeżeli mimo to liczysz na fachową pomoc z tym wtyczką, albo ogólnie prowadzenie strony w internecie to dla Ciebie "czarna magia" - napisz lub zadzwoń. Przedstawimy Ci świetną ofertę opieki nad CMS Joomla!
Masz problem z konfiguracją lub instalacją witryny? Zadzwoń do nas!
+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.