Każdy kto obchodzi się z CMS Joomla! oraz na innych CMS (Drupal, Wordpress, etc.) wie, iż największą zaletą takich programów nie jest System Zarządzania Treścią sam w sobie, lecz dodatkowo wykreowane dla nich rozszerzenia. Dla CMS Joomla! takimi rozszerzeniami są Komponenty (po angielsku - components). Komponent to elementarny, jednakowoż najbardziej skomplikowany składnik do Joomli. Ilość wspomnianych dodatków dla Joomli zawiera się w tysiącach. Należy pamiętać, iż "community" tego Systemu Zarządzania Treścią ciągle wzrasta i opracowuje nowe, innowacyjne rozwiązania. Na przykład komponentem dla Joomla jest Art Calendar Smart Slider, czy Vik Booking Również Wśród tychże wtyczek odnajdziemy komponent - K2.

Co nieco o K2

Rozszerzenie K2 to świetny przykład na to jak w paru prostych działaniach dostać możliwość zwiększenia grona oferowanych przez CMS usług, które przedtem nie były dostępne, lub mieliśmy z nimi przelotną relację. Warto przypomnieć, że dodatki ( wśród nich np. Art Calendar bądź właśnie K2) pozwalają na wyposażenie naszej portalu internetowego w wspomniane wyżej funkcje i treści bez potrzeby wpływania na podstawowy kod źródłowy Joomli. Takie podejście, przy zachowaniu należytej ostrożności pozwoli nam na "badanie" funkcjonalności serwisu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co najważniejsze - bez umiejętności programowania.

Instalacja K2 w Joomla

Wracając do rozszerzenia K2. Jeżeli obawiacie się, że instalacja dodatku Was przerośnie - "relax", nie ma obaw:). Implementacja - co przeczytamy na witrynie twórcy K2, sprowadza się co do zasady do załadowania paczki instalacyjnej za pomocą zwykłego instalatora, który typowo znajduje się w Joomla!, czyli instalacja K2 niczym nie różni się od instalacji dodatku Art Calendar lub Smart Slider, czy też Vik Booking itp. Po wgraniu paczki z rozszerzeniem K2 rozszerzenie zostanie samoczynnie dodany do panelu zarządzania Joomla!.

PS jeżeli chcecie poznać więcej interesujących detali na temat K2, proponujemy "zagłębić" się w stronę twórcy niniejszego rozszerzenia. Najłatwiej jest ją znaleźć bezpośrednio wpisując frazę „K2” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne używanie K2

Niektórzy z Was, pewnie zastanawiają się nad bezpieczeństwem rozszerzenia K2. Tutaj nadrzędną kwestią zdaje się być dbanie o jego aktualność. Prostym sposobem aktualizacji K2 będzie wykonanie "update" z poziomu panelu zarządzania CMS. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie przeprowadzić w/w aktualizacji poprzez panel administracyjny, to pamiętajmy, że prawie zawsze najnowszą wersję odnajdziemy na stronie twórcy oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek K2, Art Calendar, Smart Slider bądź Vik Booking rozwiązaniem na bezpieczeństwo jest aktualność rozszerzenia, a przy tym również aktualność...Joomli

Z jakiej strony ściągnąć K2

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie K2 jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń do CMS Joomla: https://extensions.joomla.org a w dalszej kolejności odnalezienie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku K2) :-) Strona extensions.joomla.org jest miejscem, w którym Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci Joomla! nieustannie aktualizują oraz publikują nowe rozwiązania dla Joomli - często ją odwiedzaj!

Liczymy na to, że powyższe informacje na temat K2 będą dla Was przydatne. Jednakże jeśli mimo to odczuwasz potrzebę fachowej pomocy z tym dodatkiem, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej jest dla Ciebie „czarną magią” - zadzwoń do nas. Pokażemy Ci lukratywną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Nie możesz poradzić sobie z instalacją lub konfiguracją strony? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.