Każdy kto użytkuje CMS Joomla! albo innego CMS (Wordpress, Drupal, itd.) wie, że największą mocną stroną owych programów nie jest CMS sam w sobie, a specjalnie stworzone dla nich dodatki. Jeżeli mówimy o Joomla!, takimi dodatkami są Komponenty (po angielsku - components). Komponent to podstawowy, ale najbardziej złożony składnik Joomli. Ilość wspomnianych dodatków dla CMS Joomla! mieści się w tysiącach. Warto mieć w pamięci, że społeczność tego CMS bez przerwy wzrasta i tworzy nowe i kreatywne rozwiązania. Posługując się przykładem: rozszerzeniem dla Joomla jest BlastChat Fabrik, czy Cherry Picker for Virtuemart Również Wśród tych pluginów możemy wyszukać komponent - Multi Sites.

Co nieco o Multi Sites

Rozszerzenie Multi Sites jest ciekawym przykładem na to jak w paru prostych krokach możemy powiększyć liczbę oferowanych przez CMS zastosowań jakie przedtem nie były dostępne, albo mieliśmy z nimi dotyczenia w okrojonym zakresie. Warto mieć na uwadze, że dodatki ( wśród nich np. BlastChat bądź właśnie Multi Sites) pozwalają na wyposażenie strony WWW w powyższe funkcje i treści bez potrzeby wpływania na podstawowy kod Joomli. Taki sposób, przy zachowaniu ostrożności i uwadze pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością serwisu w miarę bezpieczny i stabilny sposób, a co najistotniejsze - bez umiejętności programowania.

Implementacja Multi Sites w Joomla

Wracając do naszego komponentu. Jeżeli instalacja opisywanego komponentu wzbudza w Was obawy i czujecie, że może Was przeróść - "relax", nie ma się czego obawiać:). Instalacja - co możemy przeczytać w dokumentacji Multi Sites, praktycznie sprowadza się do wgrania paczki instalacyjnej za pomocą standardowego instalatora, który normalnie jest zlokalizowany w CMS Joomla!, a więc instalacja Multi Sites niczym nie różni się od instalacji dodatku BlastChat lub Fabrik, czy też Cherry Picker for Virtuemart itp. Po wgraniu paczki z Multi Sites rozszerzenie zostanie samoczynnie umiejscowiony w panelu zarządzania.

PS jeżeli chcecie poznać więcej interesujących detali na temat Multi Sites, proponujemy Wam "zagłębić" się w stronę autora tego rozszerzenia. Najprościej na nią trafić bezpośrednio wpisując frazę „Multi Sites” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne stosowanie komponentu Multi Sites

Możliwe, że zastanawiasz się nad bezpieczeństwem Multi Sites. W tym miejscu nadrzędną sprawą zdaje się być troska o jego aktualność. Łatwym sposobem na aktualizację Multi Sites to wykonanie "update" z poziomu panelu adm. CMS. W sytuacji, gdy nie możemy wykonać w/w aktualizacji poprzez panel administracyjny, to warto mieć na uwadze, że w większości przypadków, najnowszą wersję odszukamy na stronie twórcy oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to dodatek Multi Sites, BlastChat, Fabrik bądź Cherry Picker for Virtuemart receptą na bezpieczeństwo jest aktualność komponentu, ale również aktualność...Joomli

Pobieranie Multi Sites

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem na pobranie Multi Sites jest wejście na oficjalną stronę rozszerzeń CMS Joomla: https://extensions.joomla.org a w dalszej kolejności odnalezienie interesującego nas dodatku (czyli w tym wypadku Multi Sites) :-) Strona extensions.joomla.org jest miejscem gdzie społeczeństwo Joomli codziennie aktualizuje i dodaje nowe rozwiązania dla Joomli - często ją odwiedzaj!

Liczymy, że powyższe zalecenia na temat Multi Sites będą dla Was przydatne. Jednakże jeśli mimo to chciałbyś otrzymać fachową pomoc z tym dodatkiem, albo ogólnie prowadzenie strony w internecie jest dla Ciebie „czarną magią” - zadzwoń do nas. Przedstawimy Ci lukratywną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Chcesz zlecić konfigurację lub instalację witryny? Napisz do nas!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.