Każdy kto jest pasjonatem Joomla! oraz na innych CMS (Wordpress, Drupal, itd.) wie, że rzeczywistym plusem tych programów nie jest CMS sam w sobie, lecz dodatkowo napisane dla nich dodatki. Jeżeli mówimy o Joomla!, takimi dodatkami są Komponenty (po ang. components). Komponent to kluczowy, ale najbardziej skomplikowany składnik Joomli. Zbiór wspomnianych rozszerzeń dla CMS Joomla! mieści się w tysiącach. Warto mieć w pamięci, że społeczność tego CMS stale rośnie i opracowuje nowe, innowacyjne rozwiązania. Posługując się przykładem: rozszerzeniem dla CMS Joomla! jest Extra Vote SP Upgrade, czy Engage Box Także Wśród tych programów jesteśmy w stanie znaleźć komponent - ZOO.

Co nieco o ZOO

Rozszerzenie ZOO jest dobrym przykładem na to jak w paru prostych krokach możemy powiększyć liczbę oferowanych przez CMS usług, które dotąd nie były dostępne, bądź mieliśmy z nimi przelotną styczność. Warto mieć na uwadze, że dodatki ( spośród nich np. Extra Vote bądź właśnie ZOO) pozwalają na wyposażenie naszej strony WWW w powyższe funkcje i treści bez konieczności ingerowania w podstawowy kod Joomli. Taki sposób, przy zachowaniu ostrożności pozwoli nam na "eksperymentowanie" z funkcjonalnością serwisu w miarę bezpieczny sposób, a co istotne - bez wiedzy dotyczącej programowania.

Sposób instalacji ZOO

Powracając do rozszerzenia ZOO. Jeżeli macie obawę, że instalacja opisywanego rozszerzenia może Was przeróść - spokojnie, bez obaw:). Instalacja - co możemy przeczytać w dokumentacji ZOO, praktycznie sprowadza się do wgrania paczki instalacyjnej za pomocą zwykłego instalatora, który domyślnie jest zlokalizowany w CMS Joomla!, a co z tego wynika instalacja ZOO niczym nie różni się od instalacji dodatku Extra Vote lub SP Upgrade, czy też Engage Box itp. Po instalacji paczki z ZOO komponent zostanie samodzielnie osadzony w panelu zarządzania.

PS jeżeli ciekawią Was szczegóły na temat ZOO, proponujemy "zagłębić" się w witrynę dewelopera tego rozszerzenia. Najłatwiej jest ją znaleźć bezpośrednio wpisując frazę „ZOO” + Joomla w Google albo skorzystać z poniższego linku: Dokumentacja dodatku

Bezpieczne używanie komponentu ZOO

Niektórzy z Was, pewnie zastanawiają się nad bezpieczeństwem pluginu ZOO. Tutaj przewodnią kwestią zdaje się być troska o jego aktualność. Bezproblemowym sposobem aktualizacji ZOO będzie wykonanie "update" z poziomu panelu zarządzania CMS. Jeżeli nie możemy wykonać wyżej wymienionej aktualizacji za pomocą panelu administracyjnego, to warto mieć na uwadze, że prawie zawsze najnowszą wersję odszukamy na stronie producenta oraz na https://extensions.joomla.org/ Podsumowując. Pamiętajcie! Niezależnie, czy jest to rozszerzenie ZOO, Extra Vote, SP Upgrade bądź Engage Box receptą na bezpieczeństwo jest aktualność komponentu, a przy tym również aktualność...CMS Joomla!

Jak ściągnąć ZOO

Bezpiecznym i chyba najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie ZOO jest odwiedzenie oficjalnej witryny rozszerzeń CMS Joomla: https://extensions.joomla.org a następnie wyszukanie interesującej nas wtyczki (czyli w tym wypadku ZOO) :-) Strona extensions.joomla.org to strefa gdzie Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci CMS Joomla! codziennie aktualizują i publikują nowe rozwiązania dla Joomli - często ją odwiedzaj!

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wskazówki zawarte w tej publikacji były dla Was przydatne. Jeżeli mimo to liczysz na fachową pomoc z tym wtyczką, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej to dla Ciebie "czarna magia" - zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy Ci atrakcyjną ofertę opieki nad CMS Joomla!

Masz problem z instalacją lub konfiguracją witryny? Napisz do nas!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.